LÁZNĚ VELKÉ LOSINY

 

Hojivé účinky losinských vod využívali lidé již dávno. První písemný doklad o jejich léčivosti sepsal doktor Jordannes z Klausenburka. Lázně zde vybudovali až Žerotínové, které sem sírou zavánějící prameny přitáhly.

Dnes se zde nachází čtyři léčebné pavilony z přelomu 20. století a meziválečného období upoutávají svým architektonickým řešením. Hlavní pavilon Eliška je určen dospělým pacientům. V pavilonu Šárka, který má secesní podobu, si léčí děti neurologická onemocnění. Dalšími dětskými pavilony jsou Chaloupka a Božena a  uzdravují se zde děti trpící respiračními chorobami a alergiemi.

Teplý pramen Žerotín, který vyvěrá v areálu lázní, je určen nejen k léčbě, ale i k napájení vnitřního i venkovního koupaliště. Tato přírodní léčivá termální sirná voda mající zvýšený obsah sirovodíku, hydrosulfidu, thiosirnu a fluoridů má teplotu 36,2°C). Další termální prameny se nazývají Petr a Dobra.

Kromě teplých pramenů se zde nachází i studené sirné vody, a to prameny Karel v altánku lázeňského parku a Marie Terezie. Dnes již nejsou řazeny do kategorie jednoznačně léčivých vod, ale kdysi se využívaly k pitným kůrám.